Teď frčí video

Každý, kdo chce být vidět, musí točit video. Nejlépe živě. Facebook zvýhodňuje živé vysílání. Video mnohem lépe přitáhne pozornost. Začni točit videa, než ti ujede vlak. Nojo, asi máte pravdu. Vlastně nemám nic, čím bych to popřela. Jen se mi to moc nelíbí, protože se k točení videí nějak nemůžu odhodlat.

Předně nevím, co bych vlastně vůbec komu vykládala. Pokud mám co říci, jsem přesvědčená, že to udělám psaným textem daleko lépe. A abych někde jen tak plácala „no to je super, že jsem zase mezi vámi, říkala jsem si, že už musím něco natočit…“ je přeci naprostá ztráta času. Nehledě na to, že živé vysílání bych asi odmítla natočit bez nikábu. Ne snad, že bych mohla vzbudit něčí žádostivost. Ale viděla jsem tristní výsledek, když jsem se jednou asi dvě minuty omylem natáčela na mobil přední kamerou.

Ano, něco z toho jsou asi výmluvy. Vystupte z komfortní zóny, nabádají ti chytřejší, co dělají školení o marketingu a snaží se nacpat celý svět do točení videí. Uznávám, má to něco do sebe. Třeba z ní taky jednou vystoupím J Nicméně všechno má svoje ale – takže jen tiše podotýkám, že vystoupit z komfortní zóny není úplně všechno a že natáčení videí není univerzální rada na všechno. Bez ohledu na použité médium by mělo být pořád hlavním cílem/smyslem něco sdělit, a to pokud možno tak, abych pět minut neopakoval tu samou větu a dalších deset ji nereprodukoval zase, jen o trochu jinými slovy. Živé vysílání je prý úžasně spontánní a všechny nadchne. Já mám naopak zkušenost, že část lidí, jejichž psaných textů jsem si cenila, se s živým vysíláním neuvěřitelně rozkecalo, jejich sdělení ztratilo kompaktnost, to, co by se dalo přečíst za dvě minuty, se roztáhlo na dvacetiminutové video … nějak jsem nebyla schopná jej vůbec dodívat do konce. Kouzlo bezprostřednosti jaksi nezapůsobilo.

Natáčet videa je prý jednodušší pro samotné autory. Prostě si sednou a mluví. Měli by ale přemýšlet i o tom, co je lepší pro jejich diváky/zákazníky. Sama za sebe mám asi stále raději psaný text. Třeba proto, že z něj na vás nemůže začít ječet v tramvaji nebo na jiném místě, kde se to vůbec nehodí, rázný hlas podbarvený ryčnou hudbou jako z omylem puštěného videa.  Buď nemám čas/možnost si ho pouštět, nebo sice mám čas, ale zato nemám data. Jsou případy, kdy se video hodí mnohem lépe – třeba učit se něco zacvičit je podle psaného textu mnohem zdlouhavější a něco se skoro pochopit nedá. Ale takových případů zase není tolik. Ano, určitě existují lidé, co se raději dívají na videa. Ale nevěřím, že jsou všichni. Měli bychom mít na výběr.

V poslední době se roztrhl pytel s různými webináři. Kdybych se chtěla dívat na všechny, které mě bombardují ze všech stran, asi nedělám (přinejmenším po večerech) už vůbec nic jiného. Některé se dají pustit ze záznamu, některé ne. S těmi záznamy je to zajímavé – vzpomínám si, že kdysi dávno stále někdo prchal domů na televizi, aby mu neunikl oblíbený pořad/seriál. Pak se objevilo nahrávání na kazety – ohromný pokrok, mohli jste být, kde jste chtěli, a doma jste si pustili záznam. Teď se zase vracíme do doby předzáznamové. Marketingový guru vás poučí, že lidé musejí mít pocit nedostatku, pak si spíš od vás něco koupí. A musíte jim živě tlouci klíny do hlavy, že bez tohoto bezvadného kurzu prostě nemohou být, protože je naučí žít život úplně jinak, lépe, prostě super… kvůli tomu ten celý úžasný webinář přeci děláte. Dobrá, každý ať dělá, co uzná za vhodné – jen ať připustí, že to dělá kvůli sobě a své peněžence, ne kvůli blahu lidstva, jehož prospěchem se často zaklíná.

Takže co na závěr?

Určitě je dobře, když vznikají nová videa. Někomu se opravdu daří, „najde“ se v této formě a najdou ho tam i jeho diváci. Každý další způsob komunikace a sdělování může být obohacující. Jenom prosím neříkejte, že všichni musí točit videa, jinak jsou úplně out, protože bez videa to prostě nejde. Upřímně věřím, že jde a že to půjde i dál.Že zůstane možnost volby

 

ODKAZY

Náš e-shop s dekorativními domácími mýdly bez palmového oleje: https://ukormorana.cz
 

Korektury textů a informace o psaní bakalářských prací: https://dobretexty.cz/

Pohádky pro předškoláčky: https://punove.webnode.cz

Stránky o zdraví a psychice: https://www.jdukezdravi.cz/